Canisterapia
07.02.2014 15:44Canisterapia je jednou z foriem aminoterapie. Využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nemožno použiť, alebo nie sú účinné. Canisterapia sa delí na živelnú a riadenú.
Živelná - klasické držanie psa v domácnosti ako spoločníka a priateľa.
Riadená - pes patrí terapeutovi, ktorý so psom navštevuje pacientov.
Požiadavky na terapeutické ho psa - musí vedieť plniť základné povely: sadni, zostaň, k nohe
- aportuje predmety
- pri dotykoch pacienta, často nie veľmi citlivých, ako aj pri jeho prudkých pohyboch a náhlych výkrikoch zostáva pokojný a neprejavuje agresivitu
- pes musí mať veterinárne potvrdenie o svojom zdraví, platné očkovanie a odčervenie
- Najdôležitejšie: Terapeutický pes musí mať rád ľudí, rád sa s nimi zoznamovať a byť k nim priateľký. Ide tu skôr o povahu a výchovu ako o výcvik psa. Už od šteňata musí žiť so svojim pánom v domácnosti, v žiadnom prípade v koterci mimo domu pretože musí mať vytvorený pevný vzťah k majiteľovi.
Terapeutický pes môže chodiť na návštevy jedine so svojím majiteľom, nikdy s inou osobou, ktorá psa nepozná tak dôkladne a pes nereaguje adekvátne na jej povely. Súhra psa a človeka musí byť bezchybná.
Pre psa je terapeutické sedenie psychicky náročné, preto musí mať možnosť následného odreagovania. nemal by pracovať dlhšie ako dvakrát do týždňa po jednej hodine.
(zdroj: wikipédia)