Dalmatín - učenlivý aj trvdohlavý
30.05.2014 09:44Doslova obriu popularitu dosiahol pred rokmi vďaka sérii slávnych filmov. Všestranný pes, ktorý má svoju hlavu a tiež priateľskú a dobromyselnú povahu. Hoci má povesť hlúpeho psa, opak je pravdou - je to veľmi inteligentný a učenlivý pes ktorí sa hodí k deťom.
Patrí k najstarším plemenám na svete, pravdepodobne pochádza z východného stredomoria - z chorvátskej Dalmácie. Odtiaľ si ich britský námorníci priviezli do Anglicka, kde si tieto psy ihneď obľúbila šľachta. V 18. storočí boli medzi Britmi tieto psy veľmi populárne - behali pre kočmi a uvoľňovali im cestu. Do Československa bo lprvý krát privezený v roku 1970.
Záujem, vyvolaní filmovou slávou, už trochu opadol, a dalmatínca si dnes kupujú väčšinou ľudia, ktorí ho chcú ako psieho spoločníka, nie módnu ikonu, čo je pozitívny vývoj. Nehodí sa na stráženie. Nebýva agresívny ani plachý. Je zvedavý na dianie okolo seba. Ku svojej rodine je veľmi oddaný. Väačšinou nemáva problémy s ostatnými domácimi zvieratami. Je vhodný do väčšieho bytu i na záhradu. Určite by ale nemal celoročne žiť vonku!
Dalmatín je samostatný a súčasne závislý, temperamentný aj pokojný, učenlivý, ale má svoju hlavu a premýšľa o tom, čo po ňom chcete. Miluje ľudí aj deti, pokiaľ však ide o deti, musí byť kontakt s nimi vždy pod dohľadom - predsa len je to veľký pes. Dalmatíni sú veľmi čistotný a často sa olizujú ako mačky, ale inak bezozyšku platí známe, ako si ho vychováš taký bude.Dalmatín je lovecký pes, svoje vlohy si zachoval, takže je trochu tvrdohlavý, ale učí sa veľmi rýchlo a ľahko.
(Foto: www.dalmatian.cz)
Mylná predstava, že niesú veľmi bystrí, vznikla zrejme v časoch, keď sa nedal merať sluch a niektorý Dalmatíni (najskôr tí hluchý) jednoducho na svojich majiťeľov nereagovali. V súvislosti so sfarbením sa u dalmatínca objavuje vrodená hluchota. Tá sa už niekoľko rokov systematicky eliminuje tým, že sa zvyčajne už celé vrhy premeriavajú, šteňa teda odchádza od chovateľa s verdiktom, ako na tom je. Do ďaľšieho chovu sa pripúšťajú už len obojstranne počujúci jedinci. Jednostranne počujúci psi nemahú v podstate žiadny hendikep - ak by neexiestovalo vyšetrenie nikto by to nespoznal. Hluché šteniatka bývajú darované záujemcom, ktorý dopredu o ich hendikepe vedia a sú na obmedzenia, ktoré so sebou hluchota prináša, pripravení. Ďalším špecifikom dalmatínca je sklon k tvorbe močových kameňov. Ide však len o malé percento psov, u ktorých sa toto ochorenie prejaví. Inak je to v podstate veľmi zdravé plemeno, dožíva sa v pohode a zdraví 12-14 rokov, niekedy aj viac.
(Zdroj: www.haf-mnau.eu, www.pesweb.cz)
(Autor: Kateřina Kašparová, Monika Pelíšková)